fbpx
Przejdź do treści

FAJNY SEN O FAJANSIE

Tajemniczy ogród w Lizbonie

Ogrody Muzeum Miejskiego w Lizbonie to labirynt wyobraźni i wspaniałe spotkanie z geniuszem Bordallo Pinheiro w aranżacji samej Joany Vasconcelos. A jak powszechnie (nie)wiadomo Rafael Bordallo Pinheiro wielkim artystą był.

 


Portugalski geniusz wyobraźni

Stołeczne sklepy porcelanowe to prawdziwy groch z kapustą. Mięsiste ceramiczne liście kulą się w wazy i płaszczą półmiskiem na stołach portugalskich babek i wnuczek. Rafael Augusto Prostes Bordallo Pinheiro urodził się w Lizbonie w 1846 roku. Kulturalny wir miasta i  dziedziczne zamiłowanie do sztuki, sprawiły, iż, już za młodu, chwycił za pióro i pędzel. Miał jeszcze mleko pod nosem, kiedy kreślił cuda. Dość szybko popadł w litery. W wieku czternastu lat stworzył pierwszy teatralny scenariusz. Kiedy mleko zarosło wąsem, dał się skusić stołecznej bohemie.


Temperamentny geniusz wyróżniał się elokwencją i dowcipem. Niepojęty wszechtalent zaczął parać się karykaturą. Z niesamowitym wyczuciem i republikańskim okiem obserwował polityczne absurdy drugiej połowy XIX wieku. To właśnie Rafael spłodził portugalskiego everymana – Zé Povinho, czyli Józka z ludu, który dużo cierpi, a mało robi.


Portugalska fabryka wyobraźni

W 1884 roku artysta spełnił swój fajny sen o fajansie. Fabryka w Caldas da Rainha miała za cel wskrzeszenie portugalskiej miłości do gliny i upstrzenie jej niezwykle oryginalną nutką. Udało się! Z pieca wypełzły gigantyczne ślimaki. Zbił się echem kruchy rechot żab.


Portugalska jaskółka

 

Jaskółka jest jednym z wielu symboli Portugalii. Ptak wyleciał spod ręki geniusza wyobraźni – Rafaela Bordallo Pinheiro. Portugalski artysta, u schyłku XIX wieku, opatentował wzór charakterystycznej, ceramicznej ptaszyny, która dość szybko uwiła się w gniazdkach wielu Portugalczyków. Niektórzy doszukują się w niej metafory narodu, który, po okresie emigracji w odległych, choć, w przypadku portugalskim, niekoniecznie ciepłych krajach, z utęsknieniem wraca do rodzimego gniazda. Ponoć jedna wiosny nie czyni. Bajał o tym już sam Ezop, opowiadając historię młodego utracjusza, który, po zobaczeniu jednej jaskółki, postanowił sprzedać zimowy płaszcz, a otrzymane pieniądze roztrwonić na hulanki. Tymczasem po kilku dniach mrozy wróciły.

Muzeum Bordallo Pinheiro


Na zdjęciu muzeum artysty, wodopój wyobraźni dla spragnionych artystycznych wrażeń i nietypowych użytkowych inspiracji. W, zachwycającej swą architekturą, dawnej rezydencji miłośnika mistrza Rafaela, poety Artur Ernesto de Santa Cruz Magalhães, możemy zapoznać się z twórczością Bordallo Pinheiro i wziąć udział w licznych, organizowanych przez instytucję, warsztatach.
 
Dom, w którym obecnie znajduje się muzeum, został zaprojektowany przez Álvaro Augusto Machado. Reprezentuje styl tzw. casa portuguesa, czyli typowego domu portugalskiego schyłku XIX i pierwszej połowy wieku XX. Charakterystyczny ganek, wykończenie dachu “falbanką” i zastosowanie tradycyjnych sztuk dekoracyjnych takich jak, między innymi – azulejos, to niektóre z cech tego stylu.
 
Tutaj strona internetowa muzeum w języku angielskim:
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne posty

SZTUKA POD NOGAMI

SZTUKA POD NOGAMI

NA SZCZYCIE ALGARVE

NA SZCZYCIE ALGARVE