fbpx
Przejdź do treści

SZPITAL DLA LALEK W LIZBONIE

Szpital dla lalek w Lizbonie

Jest taki szpital w Lizbonie, że ręka, noga, mózg w szufladzie. Organy bezwstydnie wiją się tu po podłodze. Oka lepiej nie puszczać, bo się potłucze. Ale nikogo to nie burzy. Są tacy, którzy mówią, że internowane to tylko puste lale.
 

Fot. Karolina Piórkowska 
 
W XIX wieku istniał tutaj sklep zielarski, gdzie, w wolnych chwilach, Pani Carlota, motała i łatała zabawki dla lizbońskiej dzieciarni.  W ferworze zabawy lale często traciły ręce i nogi. Ich naprawa wymagała cierpliwości i precyzji. I tak, z biegiem czasu, warsztat po godzinach, stał się punktem pierwszej pomocy. Do Hospital de Bonecas zaczęli przybywać pacjenci z całego świata. Część z nich już tutaj została. 

Hospital de Bonecas to o wiele więcej niż muzeum

Hospital de Bonecas to prawdziwy szpital dla lalek. Kolor tworzywa nie ma tutaj znaczenia. Porcelanowe szlachcianki pokornie dzielą sale z oczytanymi kukłami z papier-mâché i cycatymi Barbie. 
 
Wizyta w Hospital de Bonecas to niezapomniane doświadczenie. Po klinice i muzeum oprowadzają nas lekarze-pasjonaci. Każde pomieszczenie nosi w sobie inną, często dość przerażającą, historię. Są też tacy, którzy twierdzą, że można wyleczyć tutaj swoje dziecinne tęsknoty.
 

Czy warto?

Zobaczcie sami!

 

Fot. Karolina Piórkowska


Adres: Praça da Figueira 7, Lizbona

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek 10-19
sobota 10-18
Z przerwą obiadową między 14-15:30.
 
Cena biletu : 3,5 euro euro (bilet, który ma formę ozdobnej zakładki, można kupić w sklepiku na dole; po szpitalu muzeum oprowadzają wspaniali przewodnicy-poligloci).

 
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne posty