fbpx
Przejdź do treści

SEKRETY SINTRY – SANKTUARIUM NA SKALE

Czy wiesz, co warto zobaczyć w Sintrze?

Wielki spokój

Sanktuarium Peninha (488 m.n.p.m.) to ruiny z fascynującą historią, doskonały punkt widokowy i jedna z mniej oczywistych atrakcji Parku Naturalnego Sintra-Cascais.
 

O tej, co przemówiła

Powstanie kaplicy wiąże się z legendą. Pewnego dnia, niema pasterka wyszła wczesnym rankiem, by wypasać swoje stado. Zaspana, nie zauważyła, że zabrakło w nim jednej z owiec. Gdy słońce wzniosło się nad horyzont, zauważyła kobietę z tajemniczym zawiniątkiem. W mig zdała sobie sprawę ze swojej zguby. Bez słów, podbiegła do przybyszki, by z głębi serca wyrazić swoją wdzięczność. Co mogła dać w zamian tak pięknej panience? Kobieta poprosiła ją o kawałek chleba. Biedna dziewczyna zamarła. Wiedziała, że jej domowa spiżarka świeci pustką. Niezrażona nieznajoma dodała – „zawołaj swoją mamę i poproś ją tylko o jedną kromkę”. Niema dziewczynka skinęła tylko głową i ruszyła w stronę domu. Stanęła przed progiem i… zawołała! O dziwo, jej głos rozbrzmiał w całej wiosce! Przetarła oczy z wrażenia. W matczynej kuchni bochny chleba piętrzyły się niczym wzgórza. Szczęśliwa pobiegła, by nakarmić swoją zbawicielkę. Na polanie zastała tylko owce. Z czasem zrozumiała, że dane jej było doznać cudu.
 

Sanktuarium na skale

Od tego momentu polana stała się miejscem kultu maryjnego. W XVI wieku powstała kaplica ku czci Nossa Senhora da Peninha. Co ciekawe, już w XII wieku, istniała tutaj skromna świątynia Świętego Saturniusza, męczennika z okresu Starożytnego Rzymu. Charakterystyczna, żółta Casa dos Romeiros (XVIII w.) przez lata stanowiła schronisko dla pielgrzymów. W XX wieku miejscem zainteresował się milioner i wizjoner – António Augusto Carvalho Monteiro.


Rowerem po Lizbonie

Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny!
Sanktuarium Peninha to miejsce, które zachwyca swoim spokojem i pięknem krajobrazu Parku Naturalnego Sintra-Cascais. To fantastyczny punkt dla miłośników rowerów, biegania, trekkingu, fotografii i pasjonatów dronów.
Zaledwie 10 kilometrów od Peninha znajduje się zjawiskowa plaża – Praia do Guincho.
 
 

 
 
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne posty

NA SZCZYCIE ALGARVE

NA SZCZYCIE ALGARVE

PAN OD KAWY

PAN OD KAWY