fbpx
Przejdź do treści

NAJPIĘKNIEJSZY WIDOK NA LIZBONĘ

Nad Tagiem

Tag jest rzeką niedorzeczną. Chciałby być Atlantykiem, ale jakoś nie potrafi odciąć się od źródeł. Luís de Camões, wieszcz nad wieszczami, który zgrabnym dziesięciozgłoskowcem „Luzjad” opisał epicką podróż Vasco da Gamy do Indii, w inwokacji swojego dzieła zwracał się do wód Tagu z prośbą o inspirację. Szczęśliwie, żyjące w nich nimfy – Tágides, czyli portugalski odpowiednik nereid, hojnie go nią obdarzyły.
 
Zapytam i ja:
– Co warto zobaczyć po drugiej stronie Tagu?
– Cacilhas i Almadę!
 


Zdjęcie: Karolina Piórkowska

Wycieczka za Lizbonę – Cacilhas & Almada

Cacilhas to urokliwe miasteczko, które ucieszy oko i obiektyw, zaspokoi kulinarne tęsknoty i zachwyci bogatą ofertą kulturalną. Dla wielu zwiedzanie miasteczka ograniczy się do smacznego slalomu pomiędzy talerzami. Uzależnieni od kultury nie będą jednak zawiedzeni.

Street art


Zdjęcia: Karolina Piórkowska

Ponto Final


Zdjęcie: Karolina Piórkowska

Szeroka oferta świeżych ryb i owoców morza ucieszy podniebienie i nie udręczy portfela. W centrum Cacilhas, bez problemu, można znaleźć świątynię frutti di mare na własną miarę i zjeść tanio i smacznie. Dla tych, którzy nie mogą oderwać oka od rzeki, polecam wizytę w cudownej restauracji Ponto Final.

Casa da Cerca


Centrum Sztuki Współczesnej Casa da Cerca w Almadzie to mój ulubiony punkt na kulturalnej mapie Almady. By tam się dostać, możemy skorzystać z bezpłatnej windy panoramicznej „Boca do Vento”, co w języku polskim oznacza usta wiatru.
W bajkowym pałacyku na wzgórzu, z przełomu XVIII i XIX wieku, otoczonym pięknym ogrodem botanicznym, w 1993 roku powstało Centrum Sztuki Współczesnej Casa da Cerca.

Program kulturalny instytucji jest bardzo zróżnicowany. To jedno z niewielu miejsc, gdzie instalacje wystawiane są, między innymi, w mrocznej przestrzeni, gdzie kiedyś znajdowały się cysterny z wodą.
Ciekawi architektury znajdą tutaj fascynujące historyczne przykłady zabezpieczeń antysejsmicznych tzw. “gaiola pombalina”.
 

Spacer możemy spuentować lampką wina z widokiem w kameralnej kawiarni “Coisas degostar”.
 

 

Jak dostać się do Cacilhas?


Zdjęcie: Karolina Piórkowska
 
Prom do Cacilhas jest środkiem komunikacji publicznej. Łódki wypływają ze stacji Cais do Sodré i kursują od świtu do nocy, z częstotliwością co 10-20 minut, w dni powszednie i co około 20-30 minut, w weekend i święta. Podróż w dwie strony kosztuje 2,6 euro + 0,5 euro koszt karty miejskiej „Viva Viagem”. Bilet można zakupić w kasie lub w specjalnym automacie na przystani. Jeżeli wcześniej naładowaliście Waszą kartę miejską Viva Viagem, korzystając z opcji ZAPPING (po angielsku – prepaid) na kwotę co najmniej 3 euro, możecie z niej skorzystać. Na promie można bezpłatnie przewieźć rower.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne posty