HISTORIA CAIPIRINHA
Czy chcesz poznać historię caipirinha?
Prawie jak bezkrólewie
Kiedy pod koniec roku 1807 oddziały francuskie, pod dowództwem generała Junot, kroczyły prężnie do Portugalii, oficjalna gazeta cesarstwa podała, że portugalski książę regent – Jan VI, który sprawował władzę w imieniu dalekiej od zmysłów matki – Marii I, przestał rządzić. Co ciekawe, gazeta dotarła do księcia przed wojskami inwazyjnymi. Jan nie dał się drukowanej detronizacji i postanowił trzymać się planu.
Zawszona rewolucja
Rodzina królewska i niemalże cały kadr aparatu państwowego wsiedli na zacumowane na Tagu okręty i wypłynęli w stronę Brazylii. Nie był to ruch spontaniczny. Strategię ustalono już rok wcześniej z Anglią. Przed wyjazdem Jan VI polecił pokojowe przyjęcie wojsk francuskich. Napoleon triumfował wówczas w Europie i przeciwstawienie się mu wydawało się być lekkomyślne.
Pod koniec stycznia 1808 roku, w słonym pocie burty, okręty dopłynęły do Brazylii. Kiedy dwór dobił do Rio de Janeiro, wśród gąszczu europejskich osobliwości, miejscowe kobiety dostrzegły pewne modowe kuriozum. Gburowate dwórki z kontynentu opuściły okręt wygolone na łysą pałę. Niektóre z nich, dość nieporadnie, zakrywały łysiny turbanami. I nie był to trend z syrenich podszeptów, a skutek zawszonej rewolucji, która parszywie opanowała nobliwe peruki i skłoniła damy do podjęcia radykalnych cięć.
Był to pierwszy przypadek metropolizacji kolonii. W ciągu kilku lat rynek brazylijski przestał być kolonią z ekonomicznego punktu widzenia i zyskał rangę królestwa, by, ostatecznie, w 1822 zerwać z Portugalią¹.
Ale przejdźmy do meritum. Złośliwa i nieokiełznana Carlota Joaquina, kapryśna hiszpańska księżniczka, pierworodna Karola IV i żona Jana VI, znienawidzona przez lud zacięta przeciwniczka liberalizmu, nie podzielała ogólnego zachwytu przeprowadzką.
Caipirinha z Carlotą
Konserwatywna myślą i wolna ciałem, umilała upalny przymusowy urlop spotkaniami z rzeszami kochanków. Szukała szczęścia na dnie kieliszka, ale brazylijski rum z trzciny cukrowej (cachaça) zbyt szybko uderzał jej do głowy.
Nie chciała tracić jasności swych spisków². Poleciła więc zmieszać rum z cukrem, owocami (dziś są to, przede wszystkim limoniki) i lodem. I tak zrodziła się CAIPIRINHA obecnie jeden z najpopularniejszych brazylijskich drinków!
Przypisy
¹ Kiedy w 1816 roku umiera królowa Maria I, Jan VI, wcześniej książe regent, staje się królem Portugalii. Rok wcześniej Brazylia zyskała już rangę królestwa i przestała być kolonią z ekonomicznego punktu widzenia..
W 1820 roku, w osłabionej przez dogłębny kryzys (spowodowany między innymi – nieobecnością króla, emancypacją Brazylii i kresem idei monarchii absolutnej), Portugalii kontynentalnej wybucha Rewolucja Liberalna. Król Jan VI wraz z małżonką i dworem zostają zmuszeni do powrotu. Natychmiast po zejściu na ląd w Lizbonie król Jan VI zakomunikował kortezom, że powierza swojemu synowi – Piotrowi regencję w Brazylii. Kortezy nie zaakceptowały jednak decyzji króla. Wrzały prace nad opracowaniem nowej konstytucji i emancypacja Brazylii, która osłabiła kontynentalną gospodarkę, zdecydowanie nie była im na rękę. Kiedy Piotr otrzymał decyzję konstytuanty ogłosił natychmiast zerwanie z Portugalią. „Niepodległość albo śmierć” – brzmiało przypisywane mu później romantyczne zdanie zwane okrzykiem z Iparangi (7 IX 1822).
² A było ich wiele. Pragnęła objąć tron Argentyny i Peru. Jako przedstawicielka Bourbonów uważał, że powinna walczyć o prawa Hiszpanii w koloniach amerykańskich. Miała też chrapkę na wpływy w Indiach. Żadnego z tych planów nie udało się zrealizować.
Szukaj
O mnie
Jestem przewodniczką po Portugalii z wieloletnim doświadczeniem w organizacji i pilotażu wyjazdów indywidualnych i grupowych. Współpracuję z renomowanymi agencjami turystycznymi. W Lizbonie mieszkam od lat i codziennie odkrywam w niej coś nowego. Moją pracę łączę z pasją do historii, tradycji i sztuki portugalskiej. więcej >