fbpx
Przejdź do treści

SZTUKA AZULEJOS – ATELIER XVIII

PŁYTKA ZWANA AZULEJO

WIEK XVIII

W XVIII wieku, kiedy pączkował kolonializm i Portugalię zalały fale chińskiej porcelany modny stał się błękit. Fantastycznie komponował się on ze złotem baroku.

XVIII wiek to czas wpływów holenderskich i wspaniałych dzieł Wielkich Ceramicznych Mistrzów – takich jak, między innymi Gabriel del Barco, Mestre P.M.P i Manuel dos Santos. Ich dorobek możemy podziwiać w Muzeum Narodowym Azulejo w Lizbonie.

XVIII wiek to również katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi, trawiące wszystko pożary i  tsunami, które zrujnowały znaczną część stolicy. Przy odbudowie miasta, pod auspicjami Markiza Pombala, istotną rolę odegrały azulejos de padrão pombalino – ceramiczne połacie o charakterystycznych, powtarzalnych wzorach, które okalają fasady kamienic dzielnicy Baixa.

ATELIER XVIII

XVIII – Azulejo & Faiança to miejsce szczególne na mapie Lizbony. Azulejos tworzone są tutaj ręcznie z wykorzystaniem tradycyjnych barwników i ogromnej dozy fantazji. To jedno z niewielu punktów w mieście, gdzie możemy przyjrzeć się mistrzom przy pracy. Pod pędzel idą tutaj wariacje na temat kultowych XVIII-wiecznych motywów i oryginalne wzory projektowane przez artystów. Każdy jest inny i niepowtarzalny.

Z ofertą Atelier XVIII możemy zapoznać się na ich stronie internetowej (istnieje możliwość wysyłki azulejos do Polski, aby ustalić jej cenę należy skontaktować się bezpośrednio z Atelier XVIII).

ODWIEDŹ SKLEP INTERNETOWY AZULEJOS XVIII:

https://www.xviii.pt/en/loja/tiles/classic-panels/

XVIII – Azulejo e Faiança

ADRES AZULEJOS XVIII:

Largo de Santa Luzia, n.º 9,

Lizbona, Portugalia

Telefon: +351 211 566 788

info@xviii.pt

Fot.: XVIII – Azulejo & Faiança

Udostępnione za zgodą właścicieli Atelier XVIII.

CREDITS: Atelier XVIII

XVIII – Azulejo & Faiança Muito obrigada por poder partilhar a vossa arte maravilhosa. O azulejo é uma das marcas mais distintivas da cultura portuguesa e os sítios como o vosso ajudam a manter e desenvolver a arte da cerâmica portuguesa. Para mim, como a guia de turismo,  é um dos pontos de referência mais importantes!

ZAPRASZAM CIĘ NA MÓJ SPACER “SZLAKIEM PORTUGALSKIEJ CERAMIKI”

SZUKASZ PRZEWODNIKA PO LIZBONIE?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *