fbpx
Przejdź do treści

OBŁĘDNY RÓŻ BUGENWILLI

Kolory Lizbony

Historia bugenwilli

Nic tak nie cieszy oka jak bugenwilla. Jej róż doskonale komponuje się z wielkim błękitem azulejos. Każdemu z nią do twarzy. Nie każdy jednak zna jej historię.
 

Historia pewnej podróży

Wywodzi się z Ameryki Południowej i swoją nazwę zawdzięcza kapitanowi Louis-Antoine de Bougainville. Jego statek l’Etoile wyruszył w 1766 roku na pierwszą francuską wyprawę dookoła świata. U boku admirała znaleźli się między innymi: botanik Philibert Commerson i jego lokaj, a raczej lokajka – Jeanne Barret, która w męskim przebraniu- Jeana Baré swoją wiedzą i sumienną pracą przyczyniła się do opisania i sprowadzenia do Europy wielu roślin.

Kobieta na pokładzie

Obecność kobiety na statku, w XVII wieku, była nie do pomyślenia. Ostatecznie płeć asystentki została zdemaskowana. Para musiała opuścić pokład na Mauritiusie. Niewiele później trawiony chorobą Commerson zmarł. Jego asystentce Barret po latach udało się wrócić do Francji. Jako pierwsza kobieta opłynęła glob. Ocaliła przed zapomnieniem potężny dorobek ich botanicznej pracy. To dzięki niej możemy dziś podziwiać bajecznie kolorowe pnącza Bugenwilli.
 

Czy to kwiat?

Bugenwilla na ogół wytwarza niewielkie, najczęściej różowe lub białe kwiaty. Jej główną ozdobą są zabarwione liście przykwiatkowe. Występują one w wielu barwach – od obłędnego różu i purpury, przez pomarańcz i żółć, aż po biel. Bugenwilla lubi ciepło i światło. Zupełnie jak turyści, którzy odwiedzają Lizbonę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne posty