fbpx
Przejdź do treści

CMENTARZ PRZYJEMNOŚCI

Zabytkowa nekropolia w Lizbonie

Cmentarz Przyjemności – Cemitério dos Prazeres

Lizboński ,, Cmentarz Przyjemności” to miejsce, gdzie istnienie spogląda z ukosa. Zachodni stołeczny kraniec, w którym znajduje się jedna z największych miejskich nekropolii, przez lata nosił nazwę “przyjemności” (po portugalsku – prazeres). Wiąże się to z historią pobliskiego cudownego źródła i kultu Matki Boskiej Radosnej , którą tutaj możemy również nazwać Matką Boską Przyjemności i, już nieistniejącej, XVI-wiecznej kaplicy maryjnej, która w czasach, kiedy czarna śmierć zbierała ponure żniwa, stanowiła ostatnią nadzieję dla wykluczonych. Sam cmentarz powstał w wieku XIX, kiedy Lizbonę nękała cholera. Domki zaduszne, w których wiecznie spoczywa bujny kwiat sztuki, dyplomacji i nie tylko, ku naszemu zaskoczeniu, z reguły mają formę kaplic (jazigo). Kamienie, z grobowym spokojem, snują historie wielkich żywotów. Na cmentarzu spoczywa wiele osobistości. Znajduję się tu największe prywatne mauzoleum w Europie – Jazigo dos Duqes de Palmela
 

Sztuka sepulkralna 

To tutaj spoczywa ekscentryczny milioner, mason i wielbiciel ezoteryki António Augusto Carvalho Monteiro (turystom znany, przede wszystkim, z alchemicznej wizji Ogrodu Quinta da Regaleira w Sintrze). Sztuka sepulkralna Cmentarza Przyjemności obfituje w masońską i alchemiczną symbolikę. Piramidy, złamane kolumny, cyrkle, klepsydry, sowy, nietoperze, maki czy pszczoły – każdy symbol ma wiele znaczeń. Warto zdobyć się na uważność.


Fernando Pessoa na Cmentarzu Przyjemności

Cmentarz Przyjemności był pierwszym miejscem pochówku wielkiego portugalskiego modernisty – Fernando Pessoa  i wspaniałej divy muzyki fado – Amalii Rodrigues. Obecnie grób poety znajduje się na krużganku klasztornym zakonu Hieronimitów. Fadistka spoczywa dziś w Panteonie Narodowym.

Na Cemitério dos Prazeres znajduje się grób platonicznej miłości Fernando Pessoa – Ofelii Queiroz.  Tuż obok nekropolii stoi ostatni dom modernisty , a dziś jego muzeum – Casa Fernando Pessoa.

Casa Fernando Pessoa

Pierwsza nagość na lizbońskim cmentarzu

Do cna ekspresyjna i zmysłowa płaczka, autorstwa José Simões de Almeida, to pierwsza nagość na lizbońskim cmentarzu i siarczysty skandal miejski. Mademoiselle Alix Lesgards – piękna Francuzka, która z Tuluzy dotarła aż do Lizbony, by tresować lokalne języki. Poskromiła szeleszczące ozorki i skradła serce niejednego ze swych uczniów. Jeszcze za życia dokładnie obmyśliła projekt swojego nagrobka. 


Informacje praktyczne

Jak dojechać?

Wizytę na Cmentarzu Przyjemności można połączyć z przejażdżką słynnym, żółtym tramwajem 28 (warto wsiąść do niego na pierwszym przystanku – Plac Martim Moniz, kierunek Prazeres i wysiąść na końcu trasy – Cemitério dos Prazeres  znajduje się przy ostatnim przystanku linii 28).

Na cmentarz można też dojechać tramwajem nr 25 (tramwaj odjeżdża z Praça da Figueira).

Wizytę na cmentarzu warto połączyć z eksploracją dzielnicy Campo de Ourique.

Koty na Cemitério dos Prazeres  

Odwiedzając cmentarz warto zabrać ze sobą karmę dla kotów, które możemy zostawić u kogoś z administracji Cemitério dos Prazeres. Kocia ferajna mieszka tutaj od zawsze. Czy jest to jedno z wcieleń reinkarnacji?


Chcesz wiedzieć więcej!

Napisz do mnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne posty