SZUKASZ PRZEPISU NA PASTEL DE NATA?
Słodka strona Portugalii
Pastel de Belém
Zdjęcia: Fábrica dos Pastéis de Belém
Przepis na pastéis de Belém zrodził się w murach klasztoru Hieronimitów. Kiedy w 1834 roku, wraz ze zwycięstwem sił liberalnych i ustanowieniem monarchii konstytucyjnej, bracia zakonni zostali wypędzeni, a klasztory zsekularyzowane, oryginalne receptury stały się cennym łupem dla sprytnych przedsiębiorców. I tak w 1837 roku powstała słynna Fábrica dos Pastéis de Belém, gdzie do dziś kultowe babeczki wypiekane są według oryginalnej receptury
ARCHITEKTURA PORTUGALII – STYL MANUELIŃSKI – Po Lizbonie
Pastel de nata
Uwaga, wszędzie indziej narodowy specjał określany jest mianem pastel de nata – w pieszczotliwej wersji turystycznej – “pasztet z denata” lub “denatka”!
Manteigaria Nacional
Idealnym miejscem do spróbowania kopii (czyli pastel de nata), która zdaniem niektórych przerosła sam oryginał jest jest Manteigaria Nacional, która znajduje się na głównym stołecznym deptaku – Rua Augusta 195-197, w dzielnicy Chiado – Rua do Loreto 2 i w Hali Time Out.
Fantastycznych babeczek możemy spróbować również w najstarszej stołecznej cukierni – Confeitaria 1829.
NAJSTARSZA CUKIERNIA W LIZBONIE – Po Lizbonie
Szukasz przepisu na pastel de nata?
Przepis na pastéis de nata
Składniki
Ciasto
250 g mąki
120 ml letniej wody
140 g masła
szczypta soli
Masa
7 żółtek
szklanka cukru
500 ml mleka
50 g skrobi kukurydzianej
250 ml wody
laska cynamonu
skórka cytryny w kawałkach
kawałek masła do wysmarowania foremek
cukier puder i cynamon do posypania
Sposób przygotowania
Ciasto
Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy szczyptę soli, wodę i wlewamy 140 g roztopionego i przestudzonego nieco masła. Zgniatamy ciasto, zaczynając od delikatnego łączenia płynów z mąką z centrum miski. Robiąc małe kółeczka palcem, sprawiamy, że płyn zaczyna absorbować mąkę. W ten sposób uzyskamy ciasto miękkie i delikatne. Wyrabiamy je przez mniej więcej 10 minut. Wałkujemy na wysypanym mąką blacie najcieniej, jak umiemy. Na koniec smarujemy je roztopionym masłem i zwijamy w ciasny rulon. Odkładamy w chłodne miejsce, by masło nieco stwardniało.
Krem
Aby przygotować krem, rozrabiamy skrobię w niewielkiej ilości mleka. Resztę mleka gotujemy z dodatkiem skórki z cytryny i laski cynamonu. Do gotującego się mleka dodajemy rozrobioną skrobię, cały czas mieszając. Trzymamy na małym ogniu, aż masa zgęstnieje. W drugim garnku przygotowujemy syrop cukrowy: wlewamy wodę i cukier i gotujemy około 3 minut. Gotowy wlewamy małym strumieniem, bardzo powoli, do masy budyniowej, cały czas mieszając. Przelewamy masę przez sito. Żółtko roztrzepujemy lekko rózgą kuchenną i dodajemy do nieco przestudzonego budyniu. Dokładnie mieszamy.
Foremki do pastéis (lub do muffinów, bo zdaję sobie sprawę, że te pierwsze nie są jeszcze w Polsce zbyt popularne) smarujemy masłem. Z rulonu ciasta odcinamy plaster o grubości 3 centymetrów i spłaszczamy go dłonią. Takim dyskiem wyklejamy foremki, zaczynając od dna. Napełniamy je potem przygotowanym wcześniej kremem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 250 stopni Celsjusza i pieczemy około 17 minut. Na powierzchni kremu muszą pojawić się błyszczące czarne plamy. To znak, że pastéis są gotowe! Babeczki posypujemy przed podaniem cukrem pudrem i cynamonem lub tylko jednym z nich.
Smacznego!/ Bom apetite!
Szukasz książki o kuchni portugalskiej?
“Portugalia do zjedzenia” to o wiele więcej niż zbiór regionalnych przepisów. To opowieść o ziemi, które je zrodziła. Autor nie sprowadza jedzenia do poziomu talerza. W prostych słowach przedstawia nam cały kontekst społeczno-historyczny specjału, a to zdecydowanie zaostrza apetyt.
Bartek Kieżun
Bartek Kieżun znany jest również z książki “Italia do zjedzenia”, za którą w 2018 roku otrzymał polską nagrodę Magellana. Dziennikarz, bloger kulinarny, podróżnik i fotograf specjalizuje się w tajnikach kuchni śródziemnomorskiej. Jego teksty możemy znaleźć m.in. w “Podróżach”, “Kukbuku” i “Twoim Stylu”.
Głodni wrażeń?
Poznaj kuchnię portugalską!
Książkę “Portugalia do zjedzenia” możemy zakupić, między innymi, u wydawcy Foksal – grupa wydawnicza , na stronie Empiku i portalu Livro.pl.
Smaki Portugalii
A w Warszawie najlepszych pastéis możecie spróbować u Smaków Portugalii.
Portugalskie produkty gourmet | Smaki Portugalii sklep internetowy
Szukaj
O mnie
Jestem przewodniczką po Portugalii z wieloletnim doświadczeniem w organizacji i pilotażu wyjazdów indywidualnych i grupowych. Współpracuję z renomowanymi agencjami turystycznymi. W Lizbonie mieszkam od lat i codziennie odkrywam w niej coś nowego. Moją pracę łączę z pasją do historii, tradycji i sztuki portugalskiej. więcej >