fbpx
Przejdź do treści

SZUKASZ KSIĄŻKI O KUCHNI PORTUGALSKIEJ?

Kuchnia portugalska

Portugalia do zjedzenia

Jestem kulinarnym leniem. Kocham portugalską kuchnię, ale bardzo ciężko zaciągnąć mnie do garów. Wolę celebrować niż preparować. Jednak po lekturze „Portugalii do zjedzenia” Bartka Kieżuna coś mnie tchnęło.
 

Portugalskie zupy

Szukasz przepisu na portugalski kapuśniak?

Portugalskie ogródki są jej pełne. Jest długa, zielona i stercząca. Nijak nie przypomina polskiej kapusty. Couve galega, czyli kapusta galicyjska jest istotnym składnikiem lokalnej diety.

Couve galega (Brassica oleracea var. Acephala) – kapusta galicyjska.


To właśnie z  couve galega przyrządza się słynny portugalski kapuśniak – caldo verde. Przepis na kultową zupę powstał na północy Portugalii. Proste i syte danie szybko podbiło serca wszystkich Portugalczyków. Poniżej przedstawiam Wam przepis na caldo verde. Ze względu na to, że kapusta galicyjska rzadko gości w polskich ogrodach w przepisie zastąpiona została zbliżonym w smaku jarmużem.

Przepis pochodzi z fantastycznego albumu kulinarnego “Portugalia do zjedzenia” autorstwa Bartka Kieżuna.


Przepis na zupę Caldo Verde

Składniki dla 4 osób:

  • 50 ml oliwy extra vergine
  • 120 g kiełbasy chouriço (tradycyjna portugalska i hiszpańska czerwona robiona z wieprzowiny przyprawianej papryką)
  • 2 cebule
  • 4 ząbki czosnku
  • 6 ziemniaków
  • 250 g jarmużu
  • 1,5 l bulionu warzywnego
  • świeży liść laurowy
  • sól i pieprz

  1. Chouriço obieramy i kroimy w plasterki. Przesmażamy krótko na oliwie w garnku. Wyciągamy łyżką cedzakową kiełbasę, a na tłuszcz, jaki został po jej smażeniu, wrzucamy drobno posiekaną cebulę. Po chwili dodajemy czosnek w plasterkach i liść laurowy. Solimy.
  2. Obieramy ziemniaki i drobno je kroimy. Dorzucamy do garnka i smażymy przez 5 minut, mieszając od czasu do czasu, aby nic się nie przypaliło.
  3. Zalewamy gorącym bulionem. Jarmuż skrapiamy oliwą i masujemy jego liście w dłoniach. Dzięki temu nieco zmiękną. Kroimy je w cienkie nitki.
  4. Kiedy ziemniaki zmiękną, blendujemy zupę, po czym doprawiamy ją solą i pieprzem.
  5. Wrzucamy jarmuż i gotujemy parę minut. Podajemy ze skropioną oliwą grzanką, najlepiej z chleba kukurydzianego.

„Portugalia do zjedzenia” to kuchnia w fascynującym kontekście. Album kulinarny zachwyca nie tylko piękną w swej prostocie szatą graficzną, ale też znakomitą dawką historii i wnikliwym wyborem dań. Z Bartkiem Kieżunem poznajemy Portugalię od kuchni – autentycznie, smacznie i z humorem.
 
 
„Portugalia do zjedzenia” to o wiele więcej niż zbiór regionalnych przepisów. To opowieść o ziemi, które je zrodziła. Autor nie sprowadza jedzenia do poziomu talerza. W prostych słowach przedstawia nam cały kontekst społeczno-historyczny specjału, a to zdecydowanie zaostrza apetyt.

Bartek Kieżun

Bartek Kieżun znany jest również z książki „Italia do zjedzenia”, za którą w 2018 roku otrzymał polską nagrodę Magellana. Dziennikarz, bloger kulinarny, podróżnik i fotograf specjalizuje się w tajnikach kuchni śródziemnomorskiej. Jego teksty możemy znaleźć m.in. w „Podróżach”, „Kukbuku” i „Twoim Stylu”.
 

Głodni wrażeń?

Bom apetite!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *